Вторник, 07.05.2024, 16:17
Приветствую Вас Гость | RSS
Главная » Статьи » Чужие статьи.

У Києві законно знесуть ще 107 старовинних будинків?

 

У Києві законно знесуть ще 107 старовинних будинків?

Напередодні Нового року, в ніч з 29 на 30 грудня, в Києві, за адресою Сагайдачного, 1-б знесли столітній будинок. Історики обурені: столиця, мовляв, втратила справжню архітектурну перлину. Однак, ініціаторів знесення - забудовників, плануючих звести тут бізнес-центр, притягти до відповідальності неможливо: в 2009-м будівля втратило статус пам'ятника архітектури. З ним - певний імунітет.

У главку охорони культурної спадщини Києва Lb.ua, в зв'язку з цим, розповіли: за останні п'ять років Мінкульт відмовився надати статус пам'ятника 107 об'єктів культурної спадщини. Частина з них уже встигли знести. З'ясувалося: існує безліч способів обійти закон і отримати право на знесення будь-якого пам'ятника архітектури.

 

Монополія на пам'ятники.

Перший - найпростіший - запастися терпінням, дочекатися поки будинок прийде в аварійний стану і сам розвалиться. Таких прикладів в Києві сотні, якщо не тисячі. Зяють дірами замість вікон житлові будинки номер 17 і 19 по вулиці Тургенєвській. Скло вибиті, міжповерхові перекриття та даху провалилися, балкони напівзруйновані. Теж саме з будинком винахідника вертольотів Ігоря Сікорського, на Ярославовому валу, 15б. Від будівлі 1904 залишилася одна коробка.

Другий - якщо час у забудовника обмежена, питання допоможуть вирішити зв'язку. «Будинок можна виключити з переліку пам'яток, якщо довести, що він втратив свою автентичність, - пояснює голова комісії Київради з культури Олександр Бригінець, - Для чого профільного фахівця, часто достатньо просто матеріально простимулювати. Тоді експерт «помічає», що будівля перебудовувалася, надбудовується і тепер не має вже архітектурної цінності ».

Саме це сталося з будинком за адресою Сагайдачного, 1б. Як розповів Lb.ua начальник відділу охорони пам'яток Головного управління охорони культурної спадщини Сергій Корбін, це будова багато років чекало черги на включення до реєстру (як «недавно виявлений пам'ятник»), але коли в 2009 році до нього «дійшли руки» - «іспит» будинок не витримав. Експерти запевнили: цінності він не становить.

Отже, розваливши старовинну садибу, компанія-забудовник «Сітко-Поділ Київ», яку ЗМІ пов'язують з нинішнім главою СБУ Валерієм Хорошковським, не порушив ніяких норм. Більш того, на думку деяких архітекторів, зробив навіть добру справу.

«Цей будинок абсолютно рядовий, давно не є цінністю. Він кілька разів перебудовувався, втратив безліч автентичних фрагментів ще в 70-х роках », - запевняє архітектор Лариса Скорик. Додає: «Там, де він стояв, йде сповзання грунтів, які неможливо зміцнити, так як відстань між будинком і схилом було занадто маленьким». Посилаючись на авторитетне висновок НДІ будівельних конструкцій, Скорик запевняє: іншого способу зміцнити схил не було. «Просто будувати дев'ятиметровий стінки ніхто не буде, на це грошей немає, - переконана Скорик, - а ось побудувати новий будинок, який стане підпірною стіною, це має сенс»

Разом з тим, головний архітектор Києва Сергій Целовальник розповів: ще в шістдесятих роках на вулиці Сагайдачного знаходилося близько двадцяти таких будинків. «Вони були кволі, явно не столичного масштабу, - запевняє архітектор. - Коли будували метро, ​​їх знесли, і Поштова площа заграла новими фарбами ». Передбачає: будинок архітектора Казанського не знесли просто тому, що не дотяглося плече екскаватора, або тому, що будинок зміцнював схил від сповзання.

Є ще й третій спосіб роздобути бажану нерухомість (або землю під нею). «В законі передбачено: будинок виключають зі списку приватизації, якщо він зруйнований в результаті стихійного лиха або інших непередбачених ситуацій, наприклад, землетрус, пожежа або бомбардування», - пояснив начальник відділу охорони пам'ятників Сергій Корбін. Очевидно, що землетрус на замовлення не викличеш, а от з пожежею - набагато простіше. Так, наприклад, в травні 2008 розправилися з будинком архітектора Федора Олтаржевський, зведеним в кінці 19 століття, за адресою Лютеранська, 32. Він до речі горів цілих три рази: у квітні 2006, лютому 2007, травні 2008.

Крім того, за інформацією депутата Олександра Бригинця, іноді статус пам'ятника дають і будівлям, які цього не заслуговують - «щоб підняти його вартість для майбутнього покупця». Позбавити «пустушку» звання пам'ятника простіше, ніж справжній скарб, зате покупець думає, що будинок «добули» з реєстру спеціально для нього.

На думку депутата, поліпшити ситуацію допомогла б популяризація столичних пам'яток. Наприклад, створення віртуальної карти Києва - з інформацією про всі незвичайних будовах.

«Загублені» в будинку.

Для того щоб зрозуміти, яке будова відправиться під знос слідом за будинком на Сагайдачного, Lb.ua спробував роздобути список будівель, виключених з Державного реєстру національного культурного надбання за останні роки. Виявилося, це - таємниця за сімома печатками. Ні в Головному управлінні з охорони культурної спадщини, ні в Головному управлінні архітектури такого реєстру не ведуть. Lb.ua сподівається тільки на відповідь на відповідний запит Міністерству культури.

Створюється враження: виключивши будинок з реєстру, чиновники про нього тут же забувають, не відстежуючи подальшу долю того, що претендувало називатися пам'ятником. У всіх установах, що відповідають за охорону культурної спадщини, тільки розводять руками. «Якщо б такий список існував, то мало б сенс його ретельно приховувати», - іронізує начальник відділу охорони пам'яток Головного управління охорони культурної спадщини мерії Сергій Корбін. Воно й зрозуміло, адже такий документ - речовий доказ корупційних схем, в результаті яких знищуються столичні пам'ятки.

У приватних бесідах чиновники, звичайно, не заперечують фактів «спірного» винятку особняків і садиб з переліку, але говорити про це «під запис» відмовляються.

«Майже всі знакові будинку в Києві або понівечені: добудовані, надбудовано, перебудовані; або знесені, - узагальнює архітектор Лариса Скорик. - Візьміть Велику Житомирську: подивіться на кожен будинок, на якому висить табличка «пам'ятник архітектури, охороняється законом», вони все знівечені так званими капітальними ремонтами і жителями, які прилаштовують до них балкони і «ластівчині гнізда»! »Архітектор впевнена: винен в нівечення міста Руслан Кухаренко (екс-керівник київського Главку охорони культурної спадщини, що чекають зараз суду в Лук'янівському СІЗО). «Все завдяки нашому Управлінню охорони культурної спадщини, яким 20 років беззмінно керував Руслан Кухаренко! - Звинувачує Скорик, - він тимчасово виводив пам'ятники з реєстру, але назад до реєстру вони вже ніколи не потрапляли ».

В Управлінні Кухаренко теж не особливо захищають. «Руслан Іванович був моїм начальником, так що мені не звітував, я нічого про його справи не знаю», - знизує плечима Сергій Корбін.

Правда, це - «під запис». «Без диктофона» тут озвучують й інші думки: мовляв, Кухаренко був занадто сотважним поборником пам'ятників, за що і поплатився. Мовляв, саме тому в підзвітна йому управління вирушила позапланова ревізія, що виявила порушень на 640 тисяч гривень. Пізніше сума кратно збільшилася - порушень нарахували на 2215000.

До речі, нещодавно Руслану Кухаренко змінили статтю на настільки «популярну» останнім часом, 364-ю (ч.2): «зловживання владою або службовим становищем, яке призвело до тяжких наслідків», по якій «світить» від п'яти до восьми років відсидки .

«Засуджені»?

Знесення будинку на Сагайдачного переполошив не тільки києвознавців і журналістів, рядові кияни також занепокоїлися відстоюванням старовинних особняків. Насамперед згадали про Замку Барона, на Ярославовому валу, 1 (на якому вже давно висить розтяжка «продається»). У мерії, правда, переконують: будинок - визнаний пам'ятник архітектури, переживати нема чого, власникам дозволено тільки реставрувати особняк, а ніяк не перебудовувати або зносити.

Те ж стосується «Шоколадного будиночка» (вул. Шовковична) і «Замку Річарда» (Андріївський узвіз). Ці будови поки поза небезпекою. До того ж, зважаючи на «іменитості», вартість старовинних особняків вище, ніж навіть нової трідцатіетажкі, зведеної на їхньому місці. Інша справа - маловідомі пам'ятки, яких за інформацією ГУ охорони культурної спадщини налічується в Києві майже 5000. Як сказано вище, списку об'єктів, виключених їх реєстру пам'яток, не існує, зате виявилося, що є список об'єктів, яким до реєстру не вдалося потрапити - забудовники їх «перехопили» по дорозі.

Ось витяг з офіційного листа-відповіді Сергія Новгородського (в.о. начальника главку охорони культурної спадщини) Алксандра Бригінцю: «в період з 2005 по 2010 рік Міністерство культури і туризму України відмовилися вносити до реєстру 107 об'єктів культурної спадщини».

У їх числі - свежеснесенное будинок на Сагайдачного, і київський велотрек (Б. Хмельницького, 58-60), який зруйнували в березні 2009 - щоб він не заважав будівництву житлової висотки, і будинок де жив Шолом Алейхем (Червоноармійська, 35, знесений в лютому 2009 року, на його місці збираються побудувати готель до Євро-2012).

У списку і будівля жіночої гімназії на Різницькій 2 \ 32, на місці якої має зрости «бізнес-центр класу« А »-« Марія ».

Старий завод «Керампліт» (Межигірська, 85) теж «не пройшов» в пам'ятники. Мабуть, тому, що земля під ним належить приватному забудовникові, готується до будівництва офісно-торгового центру. 

«Гарячі точки»

Крім перерахованих вище будівель києвознавці називають ще кілька «гарячих точок». Наприклад, історик Михайло Кальницький упевнений: незабаром місто може втратити будинок на вулиці Гоголівській, 8, де жив Борис Грінченко.

До реєстру воно теж не потрапило - не відповідає, де, критеріям. «Будинок, пов'язаний з біографією Грінченка, має очевидну цінність. А його автентичність ще вчора була цілком безперечною. Що ж сталося? Може, причина - нинішній плачевний технічний стан будівлі? Так для того і існує реставрація, щоб приводити пам'ятники в порядок », - обурюється історик.

Активісти громадянської ініціативи «Збережемо старий Київ» вказують на садибу Мурашко (Мала Житомирська, 12-а). Жильцов з садиби намагаються виселити, ще з 1996 року, причому займається цим ГУ житлового забезпечення КМДА. Робиться це, нібито для реконструкції будинків 12-А, 12-Б і 14-А, Б. Ці будови знаходяться в охороняється ЮНЕСКО зоні ансамблю споруд Софійського собору, так що реконструювати їх не можна, вони підлягають виключно наукової реставрації.

Простежується погана тенденція. Не виключено, через пару років ми дізнаємося: всі 107 об'єктів, не пропущених в реєстр Міністерством культури, перетворилися на бізнес / торгові-центри чи готелі.

Аренда квартир в Києві подобово.  

Категория: Чужие статьи. | Добавил: ввп (19.07.2012)
Просмотров: 542 | Теги: У Києві законно знесуть ще 107 стар | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Категории раздела
Мои статьи [56]
- В Киеве ощущается недостаток гостиниц. -- Важный аргумент, чтобы снимать квартиры посуточно на оболоне. -- Квартиры посуточно на оболони. -- Преимущества посуточной аренды квартир. -- К евро 2012 для футбольных фанатов под киевом потроят резервацию. -- Подводные камни аренды посуточно. Урок №1 -- Что же заставляет людей снимать квартиры посуточно? --Аренда квартир в Киеве.
Чужие статьи. [63]
- Украина может объявить дефолт в 2012 году.--Гостиницы или квартиры посуточно во время ЕВРО-2012 ?
Статьи на украинском языке. [32]
- Подобова оренда квартир Київ, оболонь. -- Оренда квартир подобово в Києві. -- Подобова оренда квартир в Києві. -- Де зняти квартиру без комісійних у Києві на короткий термін ?
Статьи на английском языке.(Articles in English) [11]
Статьи посуточной аренды на английском языке.
Поиск
Вход на сайт
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 0
Мини-чат
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • База знаний uCoz
  • Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0